Ach, ten stresující čas Vánoc

Každý rok o něco dříve obchody spouštějí tu pravou vánoční masáž. Média, lidé kolem nás a vlastně celý svět se začne chystat na vánoce. Postupně jsme se od prosince přesunuli přes listopad až do října. První vánoční figurky už na pultech obchodů naleznete opravdu již v říjnu. A kdo nemá výzdobu v listopadu, ten jako by ve světě obchodu zaspal. A my se necháme tímto vším ovlivňovat a míra stresu, kterou žijeme, postupně roste.Také patříte mezi ty, kteří se už od listopadu děsí, co vše je ještě před Vánoci čeká? Už od října vymýšlíte vánoční dárky a bojíte se, kdy stihnete napéct a uklidit? Zastavte se. Nedejte se!

Zavzpomínejte, jaké to bylo za dob našich babiček. Vše bylo tak nějak poklidnější. Na vše bylo více času. Ano, nároky společnosti byly menší a tlak okolí také. Mediální masáž se jich také netýkala. To se změnilo. Okolí nás do stresu přímo žene. Ale prožívaný stres se skládá v podstatě ze dvou částí – podmínky okolí a vaše reakce. Pokud tedy přijmeme fakt, že podmínky okolí nemůžeme ovlivnit, nabízí se jasně druhá volba – změňte své reakce.

Nikdy se nezavděčíte všem. Váš bramborový salát prostě nebude stejný, jako má vaše kolegyně v práci. A jestli budete mít 5, 10 nebo 15 druhů cukroví je docela jedno, protože se určitě najde někdo, kdo jich bude mít o něco více. A co teprve úklid. Umýt okna, naleštit podlahy, zamést i poslední smítko. Protože… Proč vlastně? Protože by vás sousedi pomluvili? Oni k vám na štědrý den opravdu chodí? Ne. Nestalo by se vůbec nic. Je to celé jen o vašem pocitu a o tom, co jste dali na první místa listiny priorit. A navíc listiny povětšinou virtuální. A teď jste narazili na zlatý poklad. Způsob, jak přežít vánoce, nebo si je dokonce užít, je právě v tom, že uděláte z virtuální listiny tu reálnou.

Jak tedy na to. Uvařte si čaj, kávu a nebo skleničku svařeného vína, pro tu správnou vánoční atmosféru. Zavřete oči, několikrát se zhluboka nadechněte a pak si zavřete oči a představte si takové vánoce, které byste opravdu chtěli prožít. Takové, které by se vám opravdu líbily a které byste si užili do poslední minuty. Pokochejte se tou představou. Prociťte ji. Pak si sedněte k papíru a na něj napište, co vše ve vaší představě bylo. Co tvořilo opravdu tu pravou radost a spokojenost z vánoc. Popište si jednotlivé prvky svých vánoc. A pokud by snad tento seznam byl moc dlouhý, zamyslete se, co byla ta opravdová esence a co už bylo jen na ozdobu. Pokud si takto určíte reálné priority, máte krásné vodítko. Pak už je to jen o tom, naplánovat tyto body do vašeho kalendáře. A to nejdůležitější – nenechat se strhnout a opravdu dodržet to, co jste si na seznam napsali.

Nezáleží na tom, jak to mají ostatní. Záleží na tom, jak to budete mít vy. Nenechte se manipulovat. Uvědomte si, co je pro vás opravdu důležité. A to ostatní, přestože se vás k tomu média a lidé okolo snaží dotlačit, v klidu ignorujte. Uvidíte, že ty letošní vánoce mohou být díky tomu o něco radostnější.