Co nám říkají naše sny

dream-1594636_1920Celek naší psychiky můžeme rozdělit do dvou částí – vědomí a nevědomí. Přičemž vědomí zabírá zhruba jednu desetinu z celku. V bdělém stavu má sice vědomí nadvládu, ale působí na nás i nevědomí. To nám přes den nabízí obrazy, které ovlivňují naše nálady a pocity, ale také k nám od nevědomí plynou naše nápady a inspirace. Co se s námi děje když usneme?

Ve spánku nám vládne nevědomí. Nevědomí je rozmanitější, než vědomí. Pracuje se našimi podprahovými vjemy a se zážitky, které jsme z různých důvodů z našeho vědomí vytěsnili. Všechny tyto podněty se nám potom promítají do našich snů.

Během dne si většinou zakazujeme takové praktiky jako jsou veřejné projevy vzteku, agresivity a mnoho jiného. Zkrátka se tyto pocity do našeho běžného života nehodí, jsou tam nevítanými hosty. Naše nevědomí je však velice mocné a dokáže nám i tyto potlačené emoce promítnout do snů. Sny nám ukazují něco, co podvědomě tušíme, ale nechceme vidět. Vše čemu se přes den vyhýbáme, vše co nás ve den trápí, nás může dostihnout v noci. Sny pomáhají nastavit rovnováhu naší psychice, ta totiž nemá ráda jednostrannost.

Pokud jsme v našem denním životě nešťastní a smutní delší dobu, mohou se nám začít zdát krásné sny, které nás alespoň v noci a možná i po ránu naplňují dočasným štěstím. Naopak, pokud delší dobu zažíváme štěstí, může se nám tato skutečnost promítnout do snů v podobě děsů a nočních můr.

Občas můžeme mít pocit, že se nám snaží naše podvědomí prostřednictvím snu něco sdělit. Náš sen má pro nás nějaký hlubší význam a my se nemůžeme zbavit pocitu, že to bylo něco více, než pouhý výplod naší fantazie. I to se může stát. Samozřejmě – každý náš sen nemusí mít nějaký hlubší význam. Některé sny jsou pro nás tak nepodstatné, že si jejich obsah ráno ani nepamatujeme.

Stalo se Vám někdy, že jste si ve snu uvědomili, že sníte? Tomuto stavu říkáme lucidní snění. Mysl je ve stavu vědomí, zatímco tělo nadále spí. Díky této skutečnosti můžeme naše snění řídit. Můžeme si vyzkoušet věci, které jsou v běžném životě nemožné – například létání. Poslední dobou se tímto fenoménem zabývá stále více lidí a existují i praktické kurzy, kde se lidé učí, jak lucidní snění vyvolat.