Když už má člověk pocit, že to sám nezvládne

woman-1733891_1920

 

„To zvládnu sám. Nejsem přeci blázen, abych potřeboval psychologa“. Tuto větu často slýchám od lidí, kteří řeší nějaké potíže. Dodnes je návštěva terapeuta, psychologa, psychoterapeuta, psychiatra anebo kteréhokoliv dalšího odborníka, který se zabývá problematikou naší psychiky nebo chcete-li duše, zatížena negativním nádechem.

Ale doba, kdy bylo normální vše zvládat sám už dávno minula. Není to tím, že bychom byli slabší. Silný vliv hraje naše okolí a společnost. Nároky se zvyšují, tempo se zvyšuje, množství informací přibývá a nikdo nás nenaučil, jak se v tom celém orientovat. Není divu, že je nám z toho všeho potom těžko a cítíme se bezmocní a ztracení. Je tedy na čase zapomenout na silácké řeči, že to přece člověk musí zvládnout sám. Nemusí. Kolo také znovu nevymýšlíte. Prostě bylo vymyšlené a jen ho „opíšete“. Proč tedy znovu vymýšlet, jak ulevit své psychice a bolavé duši?

Pokud vás bolí zuby, jdete k zubaři. Pokud vás bolí v krku, také jdete k lékaři. A s lidskou psychikou je to stejné. Vyhledat odborníka tedy není žádná ostuda. Naopak, jedná se o zodpovědný přístup, kterým o sebe pečujete.

V čem je návštěva odborníka jiná než svěřování se kamarádům? Právě v té odbornosti. Psychoterapeuti, psychologové a všichni ostatní, kteří pečují o Vaši duši a psychiku jsou lidé, kteří prošli řádným vzděláním a výcvikem. Vědí, jak se správně ptát, jak Vás vyslechnout, kdy mluvit a kdy mlčet a kdy je či není správné poskytovat moudré rady. Takže opět, stejně jako u lékaře, i když to Vaše kamarádka nebo Váš kamarád asi tuší, jak se pomáhá, stejně jako tuší, jak se trhají zuby, nemůžete od nich očekávat opravdu profesionální pomoc. Udělají jistě to nejlepší, aby Vám pomohli, o tom není pochyb. Otázkou však zůstává, zda to bude to opravdu nejlepší pro Vás.

Častou otázkou, kterou dostávám, je „Kdy už je ten správný čas navštívit odborníka?“ Odpovědí budiž vysvětlení, které jsem před časem někde četla. Okamžik, kdy Vás Vaše úvahy zavedou na myšlenku, že byste se měli nebo mohli na někoho obrátit, je přesně tím pravým momentem. Většinu lidí tato úvaha napadne a pak použije již otřepané věty typu „to přece musím zvládnout“. Zapomeňte tedy na tuto větu. Vaše podvědomí Vám radilo správně, tak ho pro tentokrát poslechněte. Protože ten pravý čas je prostě v okamžiku, kdy tato myšlenka přijde.  Pamatujte, že každý profesionál zachovává mlčenlivost, takže pokud o návštěvě odborníka nepovíte někomu Vy sami, nikdo se o Vaší práci na sobě nemusí dozvědět. Není se tedy opravdu čeho bát. Pokud máte pocit, že to sami nezvládnete, není důvod více váhat.