Motivace a předsevzetí

OCIHU40Máme začátek února. Máme za sebou první měsíc nového roku. Dali jste si nějaké  novoroční předsevzetí? Anebo jste se možná tvářili, že si žádné nedáváte, a přesto jste se sami vnitřně rozhodli dělat něco jinak? Může se jednat o změnu malou či velkou. Můžete si ji nechat sami pro sebe, nebo o ní vykládat. Nemusíte to nutně nazývat předsevzetím. Zkrátka ponoukl Vás konec roku ke změně? Rozhodli jste se dělat něco jinak? A jak to dopadlo? Vydrželi jste ještě i teď, začátkem února? Daří se Vám dělat něco nově, lépe? Anebo jste vydrželi jen pár dní, možná dva týdny, a pak jste od nového návyku upustili? Pokud ano, dalo by se říct, že patříte k většině.

Většina lidí má dobrou vůli něco změnit a konec roku je příhodným datem. Proč nezačít zrovna 1. ledna! A tak si vytvoříme přání, které potom transformujeme do svého předsevzetí, možná i do plánu, a rozhodneme se změnu dokončit. Většina lidí vydrží opravdu jen pár dní. Proč se to děje? Co jim chybí? Co jim přebývá? Přebývá jim rutina. Přebývají “důležité” návyky. Přebývá stereotyp. A co chybí? Velmi často dobře uchopená a dobře pojmenovaná motivace. Říci: ,,Bylo by dobré, abych…”, je sice pěkné, ale pokud za tímto prohlášením nestojí ještě něco víc – motivace ke změně a hlavně k jejímu dlouhodobému udržení – je šance na úspěch velmi malá. Jak se to tedy s tou motivací má?

Už jste někdy slyšeli větu: ,,Namotivuj mě?”. Pokud ano, zapomeňte, že je něco takového vůbec možné. Motivovat někoho se prostě nedá. Motivace je vnitřní. Motivace je naše vlastní. Motivaci si utváříme my sami. A k tomu, abychom měli motivaci si vytváříme vlastní cíle. Co je tím Vaším cílem? Víte to? Máte to dobře pojmenované? Víte, proč tam chcete dojít? Proč chcete protnout Vaši cílovou pásku?

Nenechte si nic vnutit společností. Nenechte si nic vnutit nikým. Ani rodina, ani Vaši kamarádi, ani nikdo další nemá takovou moc, jako máte Vy sami, pokud se rozhodnete. Pokud Vám tedy manželka vnutí, že by bylo dobré, abyste začal studovat další jazyk a Vy sám nebudete mít vlastní potřebu, nebudete znát kvalitní odpověď na otázku: ,,Proč byste to měl dělat?”, budete se spíše trápit. Vaše studium nepůjde moc rychle, bude Vás stát spoustu energie, a je docela možné, že to rychle vzdáte.

K tomu, abychom dosáli našich cílů, motivaci nezbytně nutně potřebujeme. Díky ní se dostáváme do akce, díky ní přiložíme ruku k dílu. A motivace vzniká opravdu jen tehdy, když dobře víte, proč to či ono děláte.

Kde začít? Co takhle zkusit si revizi! Co jsem si za poslední roky dal či dala jako předsevzetí a jak to dopadlo? Splnil jsem ho, nesplnil? Dodržel, nedodržel? Vzdal jsem to? Kdy? Proč? Možná se Vám ukáže skrytý vzorec, prostřednictvím kterého poznáte, co na Vás vlastně platí a jak doopravdy fungujete. A možná přijdete i na to, jak předsevzetí z letošního roku přivést k životu. Můžete také přijít na to, že za to nestálo a najít jiné…

Zaujala Vás motivace? Chcete se s námi podělit o svou zkušenost? Napište nám, jakou (dobrou nebo třeba i špatnou) zkušenost máte Vy s předsevzetími.