Nemám čas. A asi už nikdy mít nebudu

Dobrá, takhle vám to asi nikdo neřekne. Ale máte také někdy pocit, jako by to bylo to hlavní sdělení, které vám lidé okolo v posledních měsících a letech posílají? Nestíhám, nezvládám, to už se mi nevejde do diáře… Znáte to dokonce sami od sebe? Tak a co teď s tím. Dobu nezměníme, tempo nezpomalíme, času si více nekoupíme. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se naším časem naučit pracovat lépe.

Naučit se pracovat se svým časem lépe je velmi jednoduché a velmi složité zároveň. Začněme tou jednoduchou částí. Není třeba vymýšlet komplikované a sofistikované nástroje pro řízení času. Obyčejný diář nebo sešit, případně jakákoliv elektronická verze takového dokumentu či kalendáře bohatě postačí. Problém totiž v této oblasti není většinou v dobré volbě nástroje. Je spíše v tom, co do svého kalendáře dáváme. Ale k tomu až za chvíli. Zůstaňme ještě okamžik u těch jednoduchých věcí. Dalším jednoduchým úkolem je opravdu si vše zapisovat. Pokud se rozhodnete pro nějaký systém plánování, využívejte jen jeden, ale mějte v něm vážně všechno. Nosit kousek svých plánů v počítači, kousek v diáři, kousek na papíře na stole a další kousek v hlavě, to rozhodně nikam nepovede. Vše má být na jednom místě. Bohužel, tím ty jednoduché věci končí. A teď ty složité.

První výzvou je volba aktivit. Právě proto, že požadavky na nás jsou stále vyšší, je volba aktivit prvním z důležitých bodů. Nenechte se natlačit do všeho. Opravdu vybírejte, co je pro vás důležité, co bude důležité i za týden či měsíc. A také se ptejte, zda to opravdu musíte být vy, kdo danou činnost vykoná. Pro zvýšení pocitu vlastní důležitosti a nezastupitelnosti často přijímáme i ty úkoly a aktivity, které bychom vůbec dělat nemuseli.

Druhou výzvou je odhad potřebného času. Velmi často lidé plánují tak nějak intuitivně. Zapíší si daný úkol do diáře, a dají mu “standardní hodinku”. Ale tak to nefunguje a nikdy ani nebude – každý úkol je sám o sobě různě náročný a potřebuje odlišný čas a to třeba i v závislosti na tom, jak se v daný den cítíte. Znáte to, jak rychle vám jde práce od ruky v pondělí v 8 ráno v porovnání například se čtvrtečním dopolednem. I tyto faktory mají vliv. A pokud snad některý úkol odhadnete jako náročnější a zbude vám čas, vážně se budete zlobit??

Třetí a současně největší výzvou je dodržování naplánovaného. To začíná už při samotném plánování. Vždy, když si do svého diáře zapíšete nějaký úkol, zeptejte se sami sebe, jak moc pravděpodobné je, že to opravdu uděláte. V daný den, za daných okolností. Jak moc byste si sami na sebe vsadili, kdyby vás k tomu někdo vyzval? Buďte k sobě upřímní a odpověď vás navede. A snáze se vám pak bude dařit naplánované úkoly dodržovat.

Práce s časem je ve své podstatě jednoduchá. A stačí řídit se podle několika málo pravidel. Ale stále platí, že pravidla fungují pouze tehdy, pokud je dodržujete. Ale mít více času, klid a spokojenost za to rozhodně stojí.