Podzimní deprese – nedejte se

A už je to tu zase – podzim, nevlídné a sychravé počasí, podmračená obloha a s ní i podmračení lidé. Patříte také mezi ty, kteří se s příchodem podzimu obávají zkracujících se dní a jejich nálada rychle klesá? Pokud ano a není vám to příjemné, je právě teď ten správný čas rozhodnout se pro změnu. Protože změna JE možná.

Podzimní nebo také sezónní deprese (nemusíme nutně používat terminologicky nejsprávnější pojem Sezónní afektivní porucha) je často se vyskytující obtíž u velkého počtu lidí. Některé studie uvádějí, že sezónní depresí trpí až 10% populace. Takže se rozhodně nejedná o nic výjimečného a pokud vás přepadne, tak není za co se stydět.

Důvody, proč se podzimní deprese objevují, může být více. Mezi ten nejsnáze dohledatelný patří snížení doby slunečního osvitu. Jsme zkrátka jak ty květinky, kterým chybí světlo a tak začnou pomalu uvadat. A zde se nabízí první naděje. Protože stejně jako květiny, i lidé dokáží nedostatek přírodního slunce nahrazovat jinými zdroji – umělými. Nebojte se tedy využívat současných technických vymožeností. Pro začátek si na svůj den pořádně posviťte – nebojte se používat více světelných zdrojů a to jak v práci, tak doma.

Pokud trpíte silnějšími projevy podzimní deprese, neváhejte využít moderních technologií. Fototerapie je v dnešní době poměrně dostupným nástrojem, který velmi účinně pomáhá bojovat právě proti nepříjemným stavům spojeným s podzimní depresí. Existují různé druhy lamp a také různé druhy světla, které lze při fototerapii využít.

Pokud máte “jen” smutnou náladu a na fototerapii se vám nechce, nevadí. Pomoci si můžete sami. Nezapomínejte na kvalitní a pestrou stravu plnou ovoce a zeleniny. Vitamíny vám pomohou s ochranou organismu před nachlazením. Protože špatné náladě onemocnění chřipkou přidává na síle, je prevence v tomto období obzvláště důležitá.

S počátkem podzimu je příroda velmi barevná. Jak se však dny krátí, teploty klesají a přibývá oblačnosti, začne barev postupně ubývat a vaše okolí se stává šedivějším a smutnějším. Neváhejte tedy do svého života přidat barvy všude tam, kde to lze. Noste veselejší a barevnější oblečení nebo alespoň doplňky. Vnímejte barvy ve svém okolí a nechte je na sebe působit.

Zahřejte se. Pokud nám není dobře na duši a naše tělo navíc trpí chladem, rozhodně nám nebude lépe. Nezapomínejte tedy na dostatečné oblečení. Barevné šálky nejen pobaví a jsou pěkným doplňkem ale opravdu zahřejí i v ještě nedostatečně vytopené kanceláři. A pokud si k tomu ještě uvaříte nějaký voňavý teplý čaj a zahřejete své tělo i zevnitř, bude vám hned lépe.

Nebuďte sami. Nezavírejte se doma před světem. Buďte s přáteli a s lidmi, se kterými se cítíte dobře. Přítomnost druhých nám udělá dobře. Vřelé přijetí a hřejivé přijetí druhými lidmi je v tomto období opravdu vítané. A i když nemáte právě nejlepší náladu, stále platí, že sdílená radost, dvojnásobná radost, sdílený smutek, poloviční smutek. Takže i když vám není právě do skoku, setkání s někým blízkým vám udělá dobře.

Podzimní deprese je běžným a častým jevem, se kterým se musí potýkat velké množství lidí. Pokud i přes všechny pokusy budete mít pocit, že je vám opravdu zle, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Je lepší krátká konzultace, než dlouhé trápení.