“Teď a tady” – nástroj k lepšímu prožívání

Setkali jste se už někdy s tím, že vám někdo řekl: “Buďte Teď a Tady!”? Možná vám to nikdo neřekl. Třeba jste to jen někde zahlédli. Mezi příspěvky na facebooku, nebo jako krátký článek v novinách. A nebo možná ani to ne a je to pro vás nová věta. Nevadí. Ať je tomu jakkoliv, bytí Teď a Tady je jedním z klíčů, jak zlepšit svůj život. Jak mít více radosti a spokojenosti každý den. Vážně. A jak to funguje?

Je to v podstatě velmi jednoduché. Pokud něco děláte v průběhu svého dne, většinou se objevují další rušivé vlivy. Například sedíte a snažíte se vymyslet odpověď na složitý mail a přitom vám utečou myšlenky k odpolednímu nákupu, potom přijde kolega a chce s něčím poradit, současně si u toho vzpomenete, že ještě musíte udělat přípravu na pondělní poradu a také vás napadne, co byste o víkendu mohli podniknout s dětmi a že byste si teď vlastně dali čaj a …. Ano, tohle je docela obvyklý popis života a jeho událostí spousty lidí. Nosíme v hlavě spousty věcí a ty se neustále pokoušejí o to rušit nás v naší pozornosti a odvádějí nás jinam. A je na nás, zda se necháme. Odolat může být složité, ale stojí to za to.

Myslet na všechny tyto věci je jako snažit se naráz vymalovat pokoj, uvařit guláš, namalovat obraz a přečíst knihu. Vše naráz. Budete přeskakovat od jednoho k druhému, budete se vracet a zase odbíhat. Kvalita vaší práce půjde rychle dolů – barva bude zasychat, guláš se připálí, na obraz rozhodně nebudete mít tu správnou tvořivou náladu a každou stránku knihy budete číst několikrát, protože si nebudete pamatovat, co na ní bylo. Že to zní bláznivě? Že byste nic takového nedělali? V této rovině asi ne, ale v každodenním fungování a malých věcech to tak děláme. Denně. Všichni. A ještě si to omlouváme, že je to přece nutné. Není.

Udělejte to jinak. Stejně tak, jako byste u předchozího příkladu dali věci pěkně popořadě za sebe a věnovali pozornost jen jedné z nich a na ostatní byste si ani nevzpomněli, dokud byste nedodělali tu jednu jedinou, můžete i v běžné každodenní rutině udělat to samé – začít dělat jednu věc a té věnovat celou svoji pozornost. Možná to z počátku bude velmi obtížně a vaše myšlenky budou zabíhat jinam a k dalším věcem. Nevadí – vždy, když si toho všimnete, jemně řekněte sami sobě, že to teď není na pořadí a že se věnujete té jedné činnosti. A vraťte svoji plnou pozornost zpět. Nevadí, že se budete muset vracet mnohokrát – s každým dalším zaměřením pozornosti zpět vám to půjde lépe a lépe. Až to půjde téměř automaticky.

Budete překvapeni, jak efektivní a nápadití jste, pokud věnujete jedné věci PLNOU pozornost. Možná sami sebe ohromíte. A to je dobře. Užijte si ten pocit. Prožijte ho naplno. A pokud chcete, pošlete to dál a inspirujte další, pro které chcete stejný zážitek. Plné prožívání za to stojí a vy máte vše potřebné pro to, abyste ho zažívali. Každý den.